Commissions

NORTH AND SOUTH TRANSVAAL SYNOD

SYNOD MODERAMEN

Moderator: Presbyter M.O.Mototo

Assessor: Presbyter K.S.Mokgosi

Scribe: Presbyter S. M. Tsotetsi

Actuarius: Ds. S.C.Kgobokoe


SYNOD CLASSES AND CONGREGATIONS

Lichtenburg Zeerust Classis


Congregations

1. Molopo congregation

2. Bodibe congregation

3. Biesiesvlei congregation

4. Lichtenburg – Reserve congregation

5. Tigane congregation

6. Sefatlhane congregation

7. Silkaatskop congregation

8. Zeerust congregation.


Classis committee

Chairman: M.L.Letebele

Secretary: D.F.Mototo

Quaestor: H.R.Kgobokoe


Classis commission

Chairman: Ds. S.C.Kgobokoe

Secretary: D.F.Mototo

Member: M.L.Letebele


General synod representative: M.L.Letebele

Saulspoort classis


Congregations

1. Leaphatsima congregation

2. Saulspoort congregation

3. Saulspoort – Oos congregation

4. Phitlhello congregation

5. Sanddrif congregation


Classis committee

Chairman: K.J.Motlhatsang

Secretary: M.J.Setuki

Quaestor: K.S.Mokgosi

Archivist: D.A.Modise


Classis commission

Chairman: K.J.Motlhatsang

Secretary: M.J.Setuki


General synod representative: K.J.Motlhatsang

Heidelberg classis


Congregations

1. Duduza congregation

2. Ratanda congregation

3. Bethel congregation

4. Orange Farm congregation

5. Avondrus Congregation

6.Westonaria Congregation.


Classis committee

Chairman: A.P.Xaba

Vice Chairman: K.J.Mokibitla


Classis commission

Chairman: A.P.Xaba

Member: R.Masilo


General synod representative: A.P.Xaba

Tshwane classis


Congregations

1. Tshwane congregation

2. Soshanguve Leseding congregation

3. Hammanskraal - Wes congregation

4. Naboomspruit congregation

5. Tshilidzini congregation

6.Rebanda Congregation

7.Phake Rankaila Congregation


Classis committee

Chairman: M.E.Nkomo

Secretary: T.J.Munyai

Queastor: S.M.Tsotetsi

Archivist: M.J.Somo


Classis commission

Chairman: S.M.Tsotetsi

Secretary: T.J.Munyai

Member: M.H.Davhana


General synod representative: M.E.Nkomo


PERMANENT COMMISSIONS OF THE SYNOD

Commission for Administration


Administrator

Members of Moderamen

Archivist

Commission for Church work and general issues

M.E.Banda

L.R.Masilo

S. Mokobitla

M.J.Setuki

Secundi

T.N.Tlou


Law commission

Actuarius

M.L.Letebele, K.S.Mokgosi,

Study and topical issues commission

M.O.Mototo

T.J.Munyai

D.A. Modise


Youth commission

S.M.Tsotetsi

 

Commission for Ministry

M.E.Nkomo

K.J.Motlhatsang

A.P.Xaba

G.S.Mooketsi


Order commission

Moderamen

Scribes of classes


Synodical commission

Moderamen

M.L.Letebele

M.L.Motlhabane

K.J.Motlhatsang

M.J.Setuki

M.E.Nkomo

M.H.Davhana

A.P.Xaba

 

 

Last Updated (Wednesday, 22 June 2016 10:31)